דמיון מודרך

דמיון מודרך הינו טכניקת טיפול במצב נפשי ופיזי באמצעות הדמיון, מחשבות בתת מודע באופן אסוציאטיבי – שליטת המוח על התפקוד הגופני. בטיפולי דמיון מודרך נעזרים בשיטות הרגעות והרפיה, ייצור תמונה חזותית של פריטים וחפצים, תחושות, רגשות ומצבים שונים. טכניקת הדמיון המודרך הינה חלק מעולם הפסיכותרפיה קצרת-מועד פרטנית/קבוצתית,  ומשמשת במצבים כרוניים שונים כגון: מגרנות, לחץ ומתח נפשי, חרדה ועוד וגם כמעין הכנה טיפולית לפני התמודדויות בעולם התחרותי כמו ספורט,  בתחום הלימודים ומבחנים, חששות ממצבים שונים עתידיים כגון לידה ועוד. טיפול דמיון מודרך נמשך כחצי שעה עד שעתיים, ובהתאם למצב וצרכי המטופל נקבע אם יהא זה טיפול חד פעמי, אחת לתקופה או בתכיפות אחרת. המטפל מקצועי ומוסמך בדמיון מודרך יסייע למטופל לחוות את החוויה במלואה מבלי "לברוח" לחוויות אחרות בלתי רצויות.

הדמיון המודרך נחשב לאחת הטכניקות המוצלחות ביותר להשגת מטרות ספציפיות בכל תחומי החיים, שמרבית בני האדם מתמודדים ביומיום ובהם:

 • טיפוח דימוי אישי חיובי וביטחון עצמי, הגשמה עצמית, יעוד וקריירה
 • השגת יעדים ומטרות בחיים
 • תמיכה וריפוי במצבי משבר, רגיעה ואיזון פנימי
 • טיפול במצבי מתח חרדה ופוביות, כעסים ואכזבות
 • טיפוח מערכות יחסים בריאות
 • שינוי הרגלים: הפסקת עישון, הרגלי אכילה, ועוד
 • ריפוי כאבים, טיפול בחולי והתמכרות
 • שחרור חסמים ודפוסים
 • לקראת הריון, הכנה ללידה והורות
 • טיפוח והעצמת ילדים ובני נוער בבתי ספר ובמסגרות חינוך.
 • ועוד

מהו דמיון מודרך?

הדמיון הינו "חשיבה בתמונות": חוויות ראייתיות, שמיעתיות ותחושתיות. כולנו משתמשים בדמיוננו באופן טבעי  וספונטני, מודע או לא מודע, כהכנה לעשייה עתידית ולעיבוד חוויות שחווינו. תהליך המחשבה בדמיון, בין אם במודעות ובין אם לא, יהא בעל השפעה מכרעת על הדרך בה נבחר לפעול, על התחושות, ומכאן על התוצאה הסופית של הפעולה. חשוב להבין כי המוח האנושי מגיב בצורה זהה על חוויה בין אם התרחשה במציאות ובין אם התרחשה בדמיון.
דמיון מודרך הינו שיטת טיפול והתפתחות אישית, שנועדה להביא לאיזון, ריפוי והגשמה. בסיס השיטה הינו היכולות של המוח האנושי להתמקד על דבר מה, תוך שהוא מנטרל את כל מה שמפריע לו מסביב, ובכלל זה את העובדה כי המוח אינו מבדיל בין דמיון למציאות. כשאדם מתרגל דמיון מודרך במצב של הרפיה, המוח השמאלי השכלתני עובר למצב שקט, והמוח הימני שמתקשר עם התת מודע, עובר לרמות גבוהות של קליטה ושליפת מידע. במהלך טיפול דמיון מודרך המטופל מצליח לתקשר ברמה פיזית עם מערכת החיסון ועם כל שאר חלקי הגוף, וברמה הנפשית, להתחבר לאינטואיציות וליצירתיות החבויה, לשחרר מחסומים והתנגדויות, לשנות גישה ודעות בהן האמין ודגל במהלך החיים ועוד
. דמיון מודרך מאפשר לדמיין ולחוות כל דבר שנבחר: החלמה ממחלה, הגשמת קשר זוגי איכותי, מימוש יצירה, הגשמת משאלה ועוד… – מחשבה מייצרת תחושות ורגשות ואלו מייצרים מציאות, עליכם לבחור את המציאות שאתם רוצים לייצר ולהעצימה באמצעות דמיון מודרך.

טכניקת הדימיון המודרך מסייעת לנו לתקשר עם התת מודע שלנו וכך גם לשפר את התקשורת הבין אישית שלנו –  כך שנגיע בסופו של התהליך למצב התנהגותי גמיש, למחשבה יצירתית וגמישה ומעל לכל – ליכולת הסתגלות קלה יותר למצבים רגשיים.

 

אשמח לעמוד לשרותכם בכל עת.