כאשר אנו מבקשים להתקדם בחיינו, בכיוון הרוחני, באהבה וסבלנות.

 א.    תצפית עצמית על המחשבות, רגשות, חלומות בהקיץ שיש לנו במשך היום, כדי לקבל תמונה נכונה ומהימנה על תוכן חיי הנפש הפנימיים שלנו. המטרה להיות מודעים לכל מחשבה ולכל דמיון שלנו וכך לקבל תמונה  כללית על מגוון המחשבות החולפות בנו באופן די אוטומטי מדי יום.

ב.     תצפית עצמית על הגירויים, האירועים והנסיבות אשר מעוררים בנו את  המחשבות, הרגשות ושלל התגובות הפנימיות האחרות, מה גורם לנו למשל להיות מודאגים, מוטרדים, חוששים, עצבניים וכו'. ללמוד לבדוק עד כמה  אנו מופעלים ע"י גורמים  חיצוניים שאין לנו שליטה עליהם, עד כמה אנו חופשיים להתנהג כפי שאנו רוצים באמת.

ג.       דווח עצמי נוקב לגבי מה שאנו אומרים לאחרים, האם אנו דוברי אמת ומשוחחים באופן ישיר וגלוי עם הזולת, או שאנו מסתירים דברים. מדברים בכפל לשון, מרכלים, חוששים לומר את אשר על לבנו, נוהגים בחנופה וכו'. נגלה שחלק ניכר מהתנהגותנו נובע מהרצון להראות לעולם ולעצמנו, כמה אנו טובים, חכמים ומצליחים, נגלה כמה חשוב לנו מה אחרים חושבים עלינו.

ביצוע התצפיות הללו למשך תקופה באופן עקבי, דורש עירנות רבה ריכוז ודבקות במשימה, כך נלמד אילו התנהגויות פנימיות בנו לא תורמות לחיינו ונוכל להחליט על תוכנית שיפור התודעה שתוביל אותנו לרמת הכרה שקטה, מאוזנת, יציבה וחיובית.

תוכנית שיפור יכולה לכלול את התרגילים הבאים, אשר כולם טובים וחשובים.

אמירת אמת בכל תנאי, הפסקת חלומות בהקיץ ודמיונות שאין להם ממש במציאות, המנעות משיחות חסרות משמעות ומבזבוז זמן על פטפוטים שטחיים וקיטורים.

לדבר ולשוחח  עם אחרים כאשר הדבר נחוץ, מעשי וקונסטרוקטיבי, לא לבטא רגשות שליליים, לא להתלונן, לא לרכל, לא לומר דברים רעים על הזולת  (ולו רק ליום אחד), לשתוק למשך יום תמים.

גם אמונה באלוהים וחברת אנשים שוחרי טוב ואמת יכולה לקדם אותנו פלאים בכוון הרצוי של התעלות חסרת גבולות.

בברכת כל טוב,

פנינה סדרינה

צרו איתי קשר לפרטים נוספים: